1. Dereceden Engelli Yakınlarının AKRABA Sorunsalı

Ben herhangi bir kişiyle herhangi bir patolojiyi çalışırken kişiyle birlikte geleni ( baba anne, anne, kardeş, baba, eş, dede, anne, arkadaş) önemserim. Getiren kişi yardıma hazırdır ! Bu yüzden uzmana başvurur. Getiren kişiyi önemsemek ve  anlamak demek; getirdiği kişiyi anlamaktır. Benim tüm  çabam;  o yakının yardımı ile olumlu gelişmeleri getirir.

Peki, engellide herhangi patolojiyi çalışırken engellinin 1. dereceden yakınınını bekleyen süreçler nelerdir? Oluşacak Etkenler nelerdir?

Oluşan olumlu -olumsuz etkileri Nasıl kaldırabiliriz?

Patalojik sorunu bulunan engelli nasıl daha iyi hissedebilir?

Aşağıda yazışmalar: engelli yakınlarının akraba sorunsalı örneğidir.

2007 yılından beri çeşitli hasta gruplarının sosyal medya hesapları ve platformlarında bulunmaktayım. Hasta yakınlarının problemlerini, buldukları çözümleri, aktardıkları üzüntüleri herşeyi okumaktayım. Ve uzman olarak özelden veya paylaşımın altına görüşümü bildirmekteyim. Bazen bilgisi olmadığı  halde yorum  yazan kişiler oluyor. Amacım; yanlış yönlendirmelerin önüne geçmek ve kıymet verdiğim danışan yakınlarını dolayısıyla danışanı daha iyi anlamak.

15 Yıllık mesleki çalışmalarının tezahüründe bazı hususlarda genel bir kanaatim oluşmuştur.

Maalesef ki tüm engelli yakınları aynı serzenişte bulunuyor:

1- “ YALNIZLIK”

2- “DESTEK yerine KÖSTEK OLMA”

Genel olarak AİLEDE bir kişi engelliyi tümüyle ÜSTLENİR.  O engelliye tümüyle bakan tek bir YAKIN bulunur ve AKRABALAR o yakını  suçlamaya başlarlar. Çünkü o yakını suçladıklarında kendi engellileri için yapmadıklarını ve suçluluk hislerini bastırmış olurlar.

O engelli yakını kötüdür, o KÖTÜSÜYSE kendisi İYİDİR. 

  1. Dereceden engelli yakını olup diğer yakınların baskı ve hakaretlerine maruz kalan kişiye;  kendilerinin iyi olduğu ve üzülmemelerini söylemek isterim. Derin acınızı paylaşıyorum.

Engelliniz için siz uyumadınız, engellinize 7/24 refakatçi olan sizsiniz, siz engellinizin hakkı/hakları için koşturdunuz, siz engellinize birşey denildiğinde ya da yapıldığında engellinizin yanında olup haksızlığa karşı durdunuz, siz alanında en iyi kimdir -ücreti nedir- bunu nasıl karşılayabilirim bunların kaygısını yaşadınız, engelliniz için sabahlara kadar ağlayarak dua edip uyuya kalan sizdiniz.

Onlar değil !

Bu yüzden lütfen,  SADECE tüm bu zorlu sürecinizde yanınızda olan kişilerin söylediklerini dikkate alınız.

KLİNİK PSİKOLOJİ BİLİM UZMANI

GAMZE YÜCEL

1 yorum

  1. Ara sırada olsa gerçekleri kaleminiz ve mesleğinizin verdiģı incelik,nezaket,kelimelerin akışinı saglayan bilginiz ile konuya bizleride ortak ediyorsunuz hatta konunun öznesine taraf yapıyordunuz.Topluma çok uzak olan konulara bizleride ortak yapıyorsunuz.sizlerin uzmanlık alanına giren konuları bizlere şiir okur gibi dinletiyorsunuz.Bu durum sizlerin mesleğinizi nekadar sevdiğinizin adeta göstegesi oluyor.Bu yolda çok faydalı işler yapacağınıza inancımız tamdır.Başarılarınızın devamını diler guzel geleceğin sizleri beklediğini müjdelerim yolunuz açık başarılarınız daim olmasını dileriz.Kalın sağlıcakla genç uzmanımız muhterem Gamze YÜCEL Hanım.

Yorumlar kapatıldı.